Witamina D jest jedną z ważniejszych witamin w naszym organizmie. Bardzo często jednak nie wiemy czym tak właściwie jest, na jakie elementy naszego życia oddziałuje, a także jakie korzyści daje i z czym może wiązać się jej niedobór. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania a także podpowiadamy jak zadbać o witaminę D aby nie mieć z nią problemu.
Czym jest witamina D
Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która występuje naturalnie w niektórych pokarmach i dodawana jest do innych. Jest również produkowana przez skórę pod wpływem światła słonecznego. Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób
Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D poprzez spędzanie czasu na słońcu, jednak pewne grupy powinny upewnić się, że otrzymują dużo tej witaminy, poprzez żywność lub suplementy: kobiety w ciąży lub karmiące piersią, niemowlęta, małe dzieci, nastolatki i dorośli powyżej 65 roku życia.
Suplementy dostępne są w dwóch formach – witaminy D2 i witaminy D3. Witamina D3 może być również stosowana do wzbogacania produktów spożywczych. Natomiast witamina D2 (ergokalcyferol), która pochodzi z roślin i drożdży, musi zostać przekształcona w witaminę D3 w organizmie, aby przyniosła jakiekolwiek korzyści.
Oprócz tych pokarmów, niewielka ilość witaminy D może być syntetyzowana z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych (pomyśl o tym, że jest to własny filtr przeciwsłoneczny Twojego ciała). Dlatego przebywanie na słońcu przez 15 minut dziennie może naturalnie zwiększyć poziom witaminy D – upewnij się tylko, że używasz kremu z filtrem SPF co najmniej 15.
W jakich pokarmach występuje
Witamina D występuje w niewielu produktach spożywczych w sposób naturalny. Olej z wątroby dorsza jest jednym z najbogatszych jej źródeł. Niektóre produkty spożywcze, takie jak mleko, płatki śniadaniowe i sok pomarańczowy są często wzbogacane w witaminę D, ponieważ trudno jest ją uzyskać w wystarczających ilościach z samej żywności. Źródłem naturalnej witaminy D są tłuste ryby (takie jak łosoś), ostrygi, żółtka jaj, wątroba, ser, grzyby wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego (takie jak grzyby portobello) oraz wzbogacona żywność, taka jak mleko.
Korzyści
Witamina D odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości, ponieważ pomaga wchłaniać wapń i fosfor w jelitach, które są następnie odkładane w kościach. Ponadto stwierdzono, że witamina D odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka osteoporozy, a także upadków i złamań. Szacuje się, że ok. 70% starszych osób dorosłych ma niedobór witaminy D.
Witamina D, znana również jako „witamina słońca”, jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która pomaga utrzymać zdrowe zęby i kości. Jest ona również ważna dla podtrzymywania funkcji mięśni, regulowania wykorzystania przez organizm wapnia i fosforu, wspierania układu odpornościowego i pomocy w ogólnym funkcjonowaniu komórek.
Niedobory
Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest niezbędna dla zdrowia. Jej podstawową rolą jest utrzymanie poziomu wapnia i fosforu w organizmie, uważa się również, że odgrywa ona rolę w rozwoju komórek i funkcji immunologicznych. Niedobór witaminy D może powodować słabe kości, krzywicę i osteomalację, a także został powiązany z innymi schorzeniami, takimi jak rak, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, depresja, choroby układu krążenia i wysokie ciśnienie krwi.