Witamina D — Czym jest, w jakich pokarmach występuje, za co odpowiada w organizmie?

Date:

Udostępnij:

Witamina D jest jedną z ważniejszych witamin w naszym organizmie. Bardzo często jednak nie wiemy czym tak właściwie jest, na jakie elementy naszego życia oddziałuje, a także jakie korzyści daje i z czym może wiązać się jej niedobór. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania a także podpowiadamy jak zadbać o witaminę D aby nie mieć z nią problemu.

Czym jest witamina D

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która występuje naturalnie w niektórych pokarmach i dodawana jest do innych. Jest również produkowana przez skórę pod wpływem światła słonecznego. Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób

Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D poprzez spędzanie czasu na słońcu, jednak pewne grupy powinny upewnić się, że otrzymują dużo tej witaminy, poprzez żywność lub suplementy: kobiety w ciąży lub karmiące piersią, niemowlęta, małe dzieci, nastolatki i dorośli powyżej 65 roku życia.

Suplementy dostępne są w dwóch formach – witaminy D2 i witaminy D3. Witamina D3 może być również stosowana do wzbogacania produktów spożywczych. Natomiast witamina D2 (ergokalcyferol), która pochodzi z roślin i drożdży, musi zostać przekształcona w witaminę D3 w organizmie, aby przyniosła jakiekolwiek korzyści.

Oprócz tych pokarmów, niewielka ilość witaminy D może być syntetyzowana z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych (pomyśl o tym, że jest to własny filtr przeciwsłoneczny Twojego ciała). Dlatego przebywanie na słońcu przez 15 minut dziennie może naturalnie zwiększyć poziom witaminy D – upewnij się tylko, że używasz kremu z filtrem SPF co najmniej 15.

W jakich pokarmach występuje

Witamina D występuje w niewielu produktach spożywczych w sposób naturalny. Olej z wątroby dorsza jest jednym z najbogatszych jej źródeł. Niektóre produkty spożywcze, takie jak mleko, płatki śniadaniowe i sok pomarańczowy są często wzbogacane w witaminę D, ponieważ trudno jest ją uzyskać w wystarczających ilościach z samej żywności. Źródłem naturalnej witaminy D są tłuste ryby (takie jak łosoś), ostrygi, żółtka jaj, wątroba, ser, grzyby wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego (takie jak grzyby portobello) oraz wzbogacona żywność, taka jak mleko.

Korzyści

Witamina D odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości, ponieważ pomaga wchłaniać wapń i fosfor w jelitach, które są następnie odkładane w kościach. Ponadto stwierdzono, że witamina D odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka osteoporozy, a także upadków i złamań. Szacuje się, że ok. 70% starszych osób dorosłych ma niedobór witaminy D.

Witamina D, znana również jako „witamina słońca”, jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która pomaga utrzymać zdrowe zęby i kości. Jest ona również ważna dla podtrzymywania funkcji mięśni, regulowania wykorzystania przez organizm wapnia i fosforu, wspierania układu odpornościowego i pomocy w ogólnym funkcjonowaniu komórek.

Niedobory

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest niezbędna dla zdrowia. Jej podstawową rolą jest utrzymanie poziomu wapnia i fosforu w organizmie, uważa się również, że odgrywa ona rolę w rozwoju komórek i funkcji immunologicznych. Niedobór witaminy D może powodować słabe kości, krzywicę i osteomalację, a także został powiązany z innymi schorzeniami, takimi jak rak, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, depresja, choroby układu krążenia i wysokie ciśnienie krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Spontaniczny wypad do Krakowa na 1 dzień — Zrób sobie przerwę i zrelaksuj się!

Kraków to zdecydowanie to miejsce w Polsce, które idealnie nadaje się na relaks, a także zrobienie sobie jednodniowego...

Czym jest paintball i dlaczego warto spróbować?

Paintball to doskonałą rozrywka zarówno dla młodych, jak i dorosłych osób. To także bardzo konkurencyjny sport, w którym...

Czym jest VOD i jakie ma zalety?

Wideo na żądanie (VOD) odnosi się do oglądania programów telewizyjnych lub filmów przez Internet, a nie za pośrednictwem...

Czym są gry planszowe i dlaczego warto w nie grać?

Gry planszowe są jednocześnie zabawne i edukacyjne. Uczą strategii, matematyki, umiejętności społecznych, rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia i wielu...