Witamina D — Czym jest, w jakich pokarmach występuje, za co odpowiada w organizmie?

Date:

Udostępnij:

Witamina D jest jedną z ważniejszych witamin w naszym organizmie. Bardzo często jednak nie wiemy czym tak właściwie jest, na jakie elementy naszego życia oddziałuje, a także jakie korzyści daje i z czym może wiązać się jej niedobór. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania a także podpowiadamy jak zadbać o witaminę D aby nie mieć z nią problemu.

Czym jest witamina D

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która występuje naturalnie w niektórych pokarmach i dodawana jest do innych. Jest również produkowana przez skórę pod wpływem światła słonecznego. Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób

Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D poprzez spędzanie czasu na słońcu, jednak pewne grupy powinny upewnić się, że otrzymują dużo tej witaminy, poprzez żywność lub suplementy: kobiety w ciąży lub karmiące piersią, niemowlęta, małe dzieci, nastolatki i dorośli powyżej 65 roku życia.

Suplementy dostępne są w dwóch formach – witaminy D2 i witaminy D3. Witamina D3 może być również stosowana do wzbogacania produktów spożywczych. Natomiast witamina D2 (ergokalcyferol), która pochodzi z roślin i drożdży, musi zostać przekształcona w witaminę D3 w organizmie, aby przyniosła jakiekolwiek korzyści.

Oprócz tych pokarmów, niewielka ilość witaminy D może być syntetyzowana z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych (pomyśl o tym, że jest to własny filtr przeciwsłoneczny Twojego ciała). Dlatego przebywanie na słońcu przez 15 minut dziennie może naturalnie zwiększyć poziom witaminy D – upewnij się tylko, że używasz kremu z filtrem SPF co najmniej 15.

W jakich pokarmach występuje

Witamina D występuje w niewielu produktach spożywczych w sposób naturalny. Olej z wątroby dorsza jest jednym z najbogatszych jej źródeł. Niektóre produkty spożywcze, takie jak mleko, płatki śniadaniowe i sok pomarańczowy są często wzbogacane w witaminę D, ponieważ trudno jest ją uzyskać w wystarczających ilościach z samej żywności. Źródłem naturalnej witaminy D są tłuste ryby (takie jak łosoś), ostrygi, żółtka jaj, wątroba, ser, grzyby wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego (takie jak grzyby portobello) oraz wzbogacona żywność, taka jak mleko.

Korzyści

Witamina D odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości, ponieważ pomaga wchłaniać wapń i fosfor w jelitach, które są następnie odkładane w kościach. Ponadto stwierdzono, że witamina D odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka osteoporozy, a także upadków i złamań. Szacuje się, że ok. 70% starszych osób dorosłych ma niedobór witaminy D.

Witamina D, znana również jako „witamina słońca”, jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która pomaga utrzymać zdrowe zęby i kości. Jest ona również ważna dla podtrzymywania funkcji mięśni, regulowania wykorzystania przez organizm wapnia i fosforu, wspierania układu odpornościowego i pomocy w ogólnym funkcjonowaniu komórek.

Niedobory

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest niezbędna dla zdrowia. Jej podstawową rolą jest utrzymanie poziomu wapnia i fosforu w organizmie, uważa się również, że odgrywa ona rolę w rozwoju komórek i funkcji immunologicznych. Niedobór witaminy D może powodować słabe kości, krzywicę i osteomalację, a także został powiązany z innymi schorzeniami, takimi jak rak, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, depresja, choroby układu krążenia i wysokie ciśnienie krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Jak się przygotować do badania rezonansem magnetycznym – Effi Clinic

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów wnętrza ciała bez użycia promieniowania...

Własnoręczne wykonanie torebki ze skóry naturalnej – czy to możliwe?

Kaletnictwo jest dziedziną rzemiosła, w której ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia osoby wykonującej dany projekt. Wszystko zależy...

Jakie usługi powinno oferować dobre biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy prowadzi małą czy dużą firmę, zastanawia się nad wyborem biura rachunkowego. Wciąż rosnąca...

Spontaniczny wypad do Krakowa na 1 dzień — Zrób sobie przerwę i zrelaksuj się!

Kraków to zdecydowanie to miejsce w Polsce, które idealnie nadaje się na relaks, a także zrobienie sobie jednodniowego...