Wideokonferencje — Czym są i jak mogą nam pomóc w pracy?

Date:

Udostępnij:

Wideokonferencje to bardzo korzystne rozwiązanie, które zyskało na popularności szczególnie w dobie pandemii. Ma ono wiele zalet i może znacznie poprawić jakość pracy. Czym zatem są, jakie są jej rodzaje, a także jakie zalety nam oferuje kontakt z tego typu? Szczegóły poniżej.

Czym jest wideokonferencja?

Wideokonferencje (VC) to technologia umożliwiająca dwóm lub większej liczbie osób komunikowanie się wizualnie na duże odległości za pomocą sprzętu wideo. VC jest powszechnie określany jako telekonferencja czy wideotelefonia. Spotkania wideokonferencyjne istnieją od wielu lat zostały pierwotnie zaprojektowane do użytku między partnerami biznesowymi, którzy mieli biura w różnych lokalizacjach. Od tego czasu VC staje się coraz bardziej popularny wśród firm i organizacji różnej wielkości.

Rodzaje e-konferencji

Połączenie wideo. Połączenie wideo to telekomunikacja wykorzystująca wyłącznie wideo zamiast audio. Rozmowy wideo są zwykle wykonywane przez internet za pomocą usług takich jak Skype, Google Hangouts, Viber itp. Nie ma potrzeby noszenia ze sobą telefonów lub używania zestawów słuchawkowych podczas rozmowy wideo. Osoba odbierająca połączenie widzi twarz dzwoniącego na ekranie swojego komputera i/lub urządzenia mobilnego. Rozmowy wideo mają wiele zalet, w tym oszczędność pieniędzy, oszczędność czasu, mniejszą odległość do pokonania i bardziej osobiste połączenie.

Wideokonferencja. Wideokonferencja jest podobna do rozmowy wideo, z tą różnicą, że obie strony mają dostęp do kamer wideo i mikrofonów. Wideokonferencja może odbywać się online. Ten rodzaj konferencji zapewnia te same korzyści, co połączenie wideo, a ponadto ludzie mogą się swobodnie poruszać, nie martwiąc się, że będą przeszkadzać im dźwięki rozmowy telefonicznej. Podobnie jak połączenie wideo, wideokonferencja wymaga niewielkiego wysiłku ze strony dzwoniącego lub odbiorcy. Ponieważ nie wymaga zestawu słuchawkowego ani noszenia przy sobie telefonu, wideokonferencje są idealne na spotkania, konferencje i prezentacje, w których uczestników nie może rozpraszać hałas.

Rzeczywistość wirtualna (VR). Termin rzeczywistość wirtualna odnosi się do każdej sytuacji, która przenosi i osadza użytkowników w środowisku generowanym komputerowo. W ciągu ostatnich kilku lat rzeczywistość wirtualna stała się coraz bardziej popularna wśród graczy i użytkowników mediów społecznościowych. Oprócz zapewniania poczucia zanurzenia, VR zapewnia użytkownikom wiele korzyści, w tym lepszą świadomość przestrzenną, uczenie się umiejętności motorycznych, koordynację wzrokową, przywoływanie pamięci i interakcje społeczne. Technologia VR jest obecnie rozwijana, aby zapewnić rozwiązanie rzeczywistych problemów, w tym edukacji, terapii i opieki medycznej.

Zalety i korzyści wideokonferencji

Istnieje kilka korzyści z używania oprogramowania do wideokonferencji zamiast tradycyjnych metod komunikacji, takich jak e-mail lub rozmowy telefoniczne. Niektóre z tych korzyści obejmują niższe koszty podróży, zwiększoną produktywność pracowników, lepszą współpracę między zespołami w różnych lokalizacjach geograficznych oraz większą łatwość komunikacji z kolegami z innych kultur, którzy mogą mieć problemy ze zrozumieniem języków obcych.

Należy zauważyć, że chociaż wideokonferencje mogą być niezwykle przydatnym narzędziem dla firm, mają również swoje ograniczenia. Na przykład nie mogą zastąpić spotkań twarzą w twarz, ponieważ język ciała i inne formy komunikacji niewerbalnej nie mogą być przekazywane za pomocą tego medium.

Technologia wideokonferencji dzisiaj

Wideokonferencja jest zwykle prowadzona przy użyciu oprogramowania na komputerach lub urządzeniach mobilnych, ale niektóre systemy wykorzystują specjalistyczny sprzęt. Istnieje wiele firm oferujących usługi wideokonferencji dla firm; usługi te często wymagają instalacji oprogramowania lub dodatkowych kosztów sprzętu.

Chociaż dostępnych jest wiele rodzajów sprzętu do wideokonferencji, najpopularniejszy typ jest zazwyczaj oparty na komputerze stacjonarnym. Jest kilka powodów, dla których jest to preferowana opcja w porównaniu z innymi formami wideokonferencji. Za pomocą komputera można kontrolować jakość obrazu i łatwo skonfigurować salę konferencyjną, a ponadto jest przenośny i można go przenosić z miejsca na miejsce. Dodatkowo komputer może być używany w domu, co daje swobodę poruszania się, a jednocześnie umożliwia prowadzenie udanego spotkania. Nie musisz też być fizycznie obecny na wideokonferencji. Zamiast tego możesz po prostu zorganizować spotkanie online, do którego wszyscy zaangażowani w spotkanie mogą dołączyć zdalnie. Niezależnie od tego, czy pracujesz sam, czy z innymi, wideokonferencje zapewniają dużą elastyczność i wygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Jak się przygotować do badania rezonansem magnetycznym – Effi Clinic

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów wnętrza ciała bez użycia promieniowania...

Własnoręczne wykonanie torebki ze skóry naturalnej – czy to możliwe?

Kaletnictwo jest dziedziną rzemiosła, w której ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia osoby wykonującej dany projekt. Wszystko zależy...

Jakie usługi powinno oferować dobre biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy prowadzi małą czy dużą firmę, zastanawia się nad wyborem biura rachunkowego. Wciąż rosnąca...

Spontaniczny wypad do Krakowa na 1 dzień — Zrób sobie przerwę i zrelaksuj się!

Kraków to zdecydowanie to miejsce w Polsce, które idealnie nadaje się na relaks, a także zrobienie sobie jednodniowego...