Przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin jest szkodliwe i groźne. Zobacz czym się to objawia i co Ci grozi

Date:

Udostępnij:

Przyjmowanie zbyt wielu witamin jest nie tylko szkodliwe i niebezpieczne, ale istnieją pewne objawy, które wydają się wskazywać na nadmierne spożycie konkretnej witaminy. Poniżej przedstawiamy kilka pytań, które powinieneś sobie zadać zastanawiając się nad ilością przyjmowanych suplementów i konkretnego pożywienia.

Hiperwitaminoza

Największym problemem z przyjmowaniem zbyt wielu witamin jest to, że można przyjąć więcej niż wystarczająco niektórych składników odżywczych. Może to być szczególnie niebezpieczne, jeśli bierzesz witaminę, która daje Ci 100% lub więcej zalecanego dziennego spożycia. Nadmierna podaż niektórych witamin i minerałów może prowadzić do stanu zwanego hiperwitaminozą. Hiperwitaminoza może powodować nudności, wymioty, biegunkę, bóle głowy, zmęczenie, dezorientację umysłową, utratę wagi, wysypki skórne i inne problemy. W skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niewydolność nerek, problemy z sercem i śmierć.

Najczęstsze objawy hiperwitaminozy to nudności, wymioty i biegunka, które są dość łatwe do zauważenia. Ale jest jeszcze kilka innych objawów, które mogą zostać niezauważone przez Ciebie lub Twojego lekarza – obejmują one dezorientację, zmęczenie, drażliwość i osłabienie mięśni, które mogą być związane z hiperkalcemią (zbyt dużą ilością wapnia we krwi).

Odpowiednie ilości

Przyjmowanie zbyt dużej ilości jakiejkolwiek witaminy jest niebezpieczne, a w niektórych przypadkach może być śmiertelne. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie witaminy są bezpieczne dla Ciebie, aby wziąć i jakie są niebezpieczne dla codziennego spożycia.

Powszechnym argumentem za przyjmowaniem witamin jest chęć odpędzenia chorób i prowadzenia zdrowszego życia. Ale jak wiele z nich naprawdę robi różnicę? Chociaż prawdą jest, że witaminy są korzystne w pomaganiu naszemu organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu, to jednak przyjmowanie ich w zbyt dużych ilościach może być równie złe, jak ich niewystarczająca ilość.

Lepsze witaminy pożywienia

Narodowe Instytuty Zdrowia zalecają, abyśmy większość naszych składników odżywczych otrzymywali z pożywienia, ponieważ są one łatwiej przyswajalne. Witaminy, które są przyjmowane doustnie, mogą powodować bóle brzucha, nudności i biegunkę. Regularne przyjmowanie zbyt wielu tabletek lub picie zbyt wielu napojów witaminowych może prowadzić do utraty apetytu i zmęczenia. W rzadkich przypadkach, ciężka hiperwitaminoza z suplementów powoduje problemy neurologiczne, takie jak drętwienie, osłabienie mięśni i otępienie.

To dość trudne, aby dostać się do toksycznych poziomów z większością witamin samemu, ale kiedy ludzie zjadają witaminę, a następnie kupują inne indywidualne suplementy bez starannego rozważenia całkowitej ilości spożywanych składników odżywczych, to właśnie wtedy rzeczy mogą stać się niebezpieczne. Przesadzanie z antyoksydantami takimi jak witamina E (tokoferole) i beta-karoten zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, raka czy zaćmy.

Co zrobić jeśli podejrzewasz u siebie hiperwitaminozę

Pierwszym krokiem kiedy podejrzewasz u siebie hiperwitaminozę jest zaprzestanie przyjmowania suplementów witaminowych. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z lekarzem.

Należy zauważyć, że nie wszystkie przypadki hiperwitaminozy są spowodowane nadmiernym przyjmowaniem witamin. W niektórych przypadkach jest to spowodowane brakiem niektórych witamin lub minerałów.

Hiperwitaminoza może wystąpić, gdy dana osoba przyjmuje w swojej diecie więcej niż zalecana ilość witamin lub minerałów, co może powodować niepożądane skutki. Bardziej znane jako przedawkowanie witamin. Najczęstsze objawy to ogólne złe samopoczucie, nudności i wymioty. Jeśli te objawy nasilają się lub nie ustępują w ciągu kilku dni, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską.

Objawy są zróżnicowane i zależą od tego, ile za dużo spożyłeś każdego rodzaju witaminy lub minerału. Niektóre mogą prowadzić do zagrażających życiu powikłań, jeśli nie są leczone. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na hiperwitaminozę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Buty sportowe: jak dbać o nie i przedłużyć ich żywotność?

Każdy miłośnik aktywnego trybu życia wie, że buty sportowe to podstawa wygodnego treningu i codziennej aktywności. Ale czy...

Jak zaplanować remont domu lub mieszkania?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi decyduje się na remont swojego domu lub mieszkania. Jest to czas intensywny, pełen...

Zarządzanie projektem budowlanym: Kompleksowy przewodnik od planowania do realizacji

Zarządzanie projektem budowlanym to proces, który obejmuje planowanie, organizowanie, kontrolowanie i koordynowanie wszystkich aspektów projektu od początku do końca....

Jak wybrać najlepszy bank dla swoich potrzeb?

Jeśli poszukujesz odpowiedniego banku, który spełni Twoje indywidualne potrzeby finansowe, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W dzisiejszych czasach wybór...