Leasing istnieje od ponad wieku, ale dopiero od niedawna stał się powszechnym sposobem finansowania zakupu samochodu. Wraz ze wzrostem popularności leasingu rośnie wiedza przeciętnego konsumenta na temat leasingu i jego zalet.
Czym jest leasing bankowy aut?
Leasing jest umową pomiędzy firmą a osobą fizyczną, która pozwala osobie fizycznej na korzystanie z ruchomości, takich jak np. samochód za uzgodnioną cenę. Leasing to rozwiązanie finansowe, w którym firma dzierżawi środek trwały od jego właściciela, zamiast kupować go od razu. Firma płaci kwotę określoną w umowie leasingowej za użytkowanie środka trwałego przez pewien okres czasu. Płatność ta może być skonstruowana na kilka różnych sposobów, co ma różne konsekwencje dla przedsiębiorstwa.
Leasing to sposób płacenia za przedmiot w czasie. Właścicielem przedmiotu — w tym wypadku auta jest bank, a Ty dokonujesz płatności za korzystanie z niego. Leasing można wziąć nie tylko z firmy leasingowej ale też i coraz częściej z banku. Na rynku coraz więcej banków decyduje się na prowadzenie takiej działalności, co ma wiele zalet. Przede wszystkim współpracujemy z dużą i wiarygodną instytucją finansową, co znacznie minimalizuje wszelkiego rodzaju ryzyka. Banki jako duże instytucje mają również o wiele większe możliwości – w tym oferowanie korzystnych warunków umowy swoim klientom, gdyż nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z funkcjonowaniem marki, tak jak jest to w przypadku typowych instytucji leasingowych, gdyż jest to ich dodatkowa działalność.
Jak działa leasing
Leasing samochodu to doskonały sposób na zdobycie nowego samochodu bez płacenia za niego pełnej ceny. Proces wygląda następująco. Klient znajduje samochód, który chce, ale zamiast go kupić, będzie go leasingować. Innymi słowy, zamiast kupować samochód, płaci za jego użytkowanie. Leasing pozwala klientowi jeździć nowym samochodem z niskimi miesięcznymi płatnościami, a jednocześnie daje możliwość zwrotu przed końcem umowy leasingowej. Klient będzie płacił określoną kwotę co miesiąc do końca okresu leasingu, który może wynosić nawet 60 miesięcy.
Co się dzieje, gdy bierzesz samochód w leasing? Po zawarciu umowy leasingowej klient wpłaca zaliczkę, a następnie rozpoczyna dokonywanie miesięcznych płatności z tytułu amortyzacji pojazdu. Po osiągnięciu końca okresu leasingu masz trzy opcje:
- Możesz zwrócić leasingowany pojazd
- Możesz wykupić leasingowany pojazd
- Możesz zwrócić go i wykorzystać jako zaliczkę na inny nowy pojazd
Zalety
Główną zaletą leasingu jest to, że nie trzeba płacić za całą wartość samochodu z góry, ale zamiast tego można dokonywać miesięcznych płatności, aby na koniec leasingu stać się właścicielem samochodu. Pozwala to kierowcom zasiąść za kierownicą nowego pojazdu bez wiązania wydawania wszystkich swoich funduszy w jednym zakupie. Leasing oferuje również niskie miesięczne płatności oraz korzyści podatkowe, których nie zapewnia zakup pojazdów – kierowcy unikają również podatku od zysków kapitałowych, które musieliby regulować, gdyby sprzedali swój samochód w późniejszym terminie.
Leasing jest korzystny dla każdej firmy lub osoby, która potrzebuje nabyć sprzęt lub nieruchomość w krótkim czasie. Może być stosowany do leasingu samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, ciężkich maszyn, a nawet powierzchni biurowych. Dla firm, leasing produktów i sprzętu zamiast ich zakupu może być korzystny, ponieważ pozwala im rozłożyć koszty użytkowania tych produktów na dłuższy okres czasu. Oznacza to, że będą one miały stały „przepływ gotówki”, co pomaga firmom utrzymać się na powierzchni w trudnych ekonomicznie czasach, kiedy może nie być wystarczających przychodów.
Wady
Pomimo tych zalet, leasing ma również pewne wady, jeśli chcesz zatrzymać samochód na dłużej niż okres leasingu, możesz utknąć z drogim wykupem lub skończyć płacąc więcej w sumie niż gdybyś kupił samochód na własność. Przed podpisaniem umowy ważne jest, aby przeczytać wszystko i przeanalizować.