Jak zabezpieczyć swój ogród przed burzą

Date:

Udostępnij:

Kiedy zacznie padać deszcz i wiać wiatr, Twoim pierwszym odruchem może być wbiegnięcie do środka domu. Ale jeśli masz ogród, to prawdopodobnie nie jest najlepsza opcja. Zamiast tego będziesz musiał stawić czoła burzy i znaleźć sposoby, aby chronić swoje rośliny przed uszkodzeniem podczas wichury. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli weźmiesz pod uwagę toile czasu włożyłeś w utrzymanie ogrodu, a także temperamentny charakter pogody, ochrona roślin staje się znacznie trudniejsza. Ale przy odrobinie planowania i przewidywania możesz upewnić się, że Twój ogród jest jak najlepiej przygotowany na burzę. Oto kilka wskazówek, jak zabezpieczyć swój ogród przed burzą:

Upewnij się, że Twój ogród ma drenaż

Większość roślin może wytrzymać stosunkowo obfite opady deszczu, ale wszystkie będą narażone na niebezpieczeństwo, jeśli będą siedzieć w kałuży wody. Jeśli posadziłeś swój ogród w doniczkach lub podwyższonych grządkach, powinno być całkiem łatwo wyprowadzić wodę na zewnątrz. Jeśli jednak posadziłeś swój ogród w ziemi, może być konieczne uszczelnienie go specjalną barierą, zanim nadejdzie burza. Będzie to ważniejsze na obszarach z obfitymi opadami deszczu oraz w ogrodach z delikatniejszymi roślinami. Najczęstszą barierą dla ogrodu w ziemi jest warstwa ściółki. Istnieją też inne opcje w zależności od tego, co uprawiasz i jaka jest jakość twojej gleby. Jeśli twój ogród jest na przykład na piaszczystej glebie, możesz chcieć zastosować warstwę kompostu lub innego materiału organicznego, aby poprawić glebę i zapobiec jej zbytniemu zagęszczeniu.

Miej pod ręką swoje narzędzia, zanim nadejdzie burza

Jednym z największych potencjalnych problemów, na jakie możesz natknąć się podczas ochrony roślin przed burzą, jest przenoszenie ciężkich przedmiotów lub używanie ostrych narzędzi, które mogą spowodować uszkodzenie roślin. Jeśli będziesz trzymać swoje narzędzia w zasięgu ręki, zanim zacznie się burza, będziesz mógł szybko zareagować. Jest to szczególnie ważne w przypadku obszarów o silnym wietrze, gdzie konieczne może być stworzenie barier, aby podmuchy nie uszkodziły roślin. A jeśli nie masz szopy lub innego zadaszonego miejsca do przechowywania narzędzi, możesz rozważyć przeniesienie ich do domu lub umieszczenie w pudełku, które w razie potrzeby można zabrać do domu.

Umieść kilka ekranów na wypadek latających elementów

Jeśli Twój ogród jest szczególnie narażony na fruwające elementy przy burzy, możesz postawić kilka ekranów, aby go chronić. Będą one prawdopodobnie składać się z lekkich materiałów, które można łatwo przenosić w miarę potrzeby. Arkusze plastikowe są tutaj najczęstszą opcją. Ale jeśli masz szczególnie cenną roślinę lub chcesz chronić większy obszar, możesz rozważyć inne opcje, takie jak panele pokryte tkaniną lub cięższe odmiany folii z tworzywa sztucznego. Jeśli musisz postawić ekran, zrób to, gdy tylko zacznie się burza, aby wszelkie latające szczątki miały mniejsze szanse na dotarcie do twoich roślin.

Jeśli umieścisz ekran, prawdopodobnie będziesz chciał utrzymać go na miejscu podczas burzy. Możesz to zrobić za pomocą ciężarków, aby go przytrzymać, ale możesz także użyć narzędzi, które przytwierdzą ekrany na stałe np. śledzie namiotowe.

Jeśli masz szczególnie cenne rośliny i chcesz zapewnić dodatkową ochronę, możesz poprowadzić mocny drut wzdłuż dolnej części ekranu, aby zapewnić dodatkową stabilność. Najczęściej robi się to w przypadku roślin na tarasach, ponieważ może być trudno znaleźć źródło drutu wystarczająco ciężkiego, aby utrzymać duży plastikowy arkusz.

Nie zapomnij o Twoim systemie nawadniającym!

Jeśli masz w swoim ogrodzie system nawadniający, upewnij się, że jest przygotowany na burzę. Obejmuje to oczywiście upewnienie się, że wszelkie przewody zasilające są chronione, ale może również obejmować sprawdzenie czy rury są osłonięte przed wodą i zanieczyszczeniami lub że są podniesione z ziemi. Jeśli masz szczególnie cenną roślinę lub ogród, który jest zależny od twojego systemu nawadniania, możesz go wyłączyć, zanim nadejdzie burza, aby nie zalać ogrodu. Możesz również rozważyć przeniesienie swojego sprzętu do domu lub przykrycie go w celu ochrony przed burzą.

Niestety nie ma magicznej sztuczki, która ochroni Twoje rośliny przed burzą. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć ich szanse na przeżycie, na przykład upewnić się, że znajdują się w bezpiecznym miejscu i mieć oko na niebezpieczeństwa, które mogą narazić ich na zniszczenie. Mamy nadzieję, że postępując zgodnie z tymi wskazówkami, będziesz w stanie chronić swoje rośliny podczas burzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Buty sportowe: jak dbać o nie i przedłużyć ich żywotność?

Każdy miłośnik aktywnego trybu życia wie, że buty sportowe to podstawa wygodnego treningu i codziennej aktywności. Ale czy...

Jak zaplanować remont domu lub mieszkania?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi decyduje się na remont swojego domu lub mieszkania. Jest to czas intensywny, pełen...

Zarządzanie projektem budowlanym: Kompleksowy przewodnik od planowania do realizacji

Zarządzanie projektem budowlanym to proces, który obejmuje planowanie, organizowanie, kontrolowanie i koordynowanie wszystkich aspektów projektu od początku do końca....

Jak wybrać najlepszy bank dla swoich potrzeb?

Jeśli poszukujesz odpowiedniego banku, który spełni Twoje indywidualne potrzeby finansowe, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W dzisiejszych czasach wybór...