Ile gotówki powinieneś trzymać na swoim koncie bankowym?

Date:

Udostępnij:

Jeśli chodzi o bankowość, musisz zachować odpowiednią równowagę między posiadaniem wystarczającej ilości pieniędzy pod ręką, aby nie martwić się o opłaty za debet. Jeśli wypłacisz ze swojego konta zbyt dużo gotówki, być może będziesz musiał zapłacić wysokie opłaty za debet lub część wypłaty przeznaczysz od razu na spłatę tych opłat, co w pierwszej kolejności jest sprzeczne z celem oszczędzania. Ale jeśli nie masz pod ręką gotówki, to czego użyjesz do robienia dużych zakupów? O tym ile warto gotówki deponować w banku poniżej.

Ile gotówki powinieneś trzymać na swoim koncie bankowym

Powinieneś mieć na koncie bankowym wystarczającą ilość gotówki na pokrycie miesięcznych wydatków, a także mieć bufor na wypadek sytuacji awaryjnych. Biorąc to pod uwagę, nie chcesz mieć na koncie zbyt dużej ilości gotówki, ponieważ może ona zostać skradziona lub zgubiona. Jak najlepiej określić, ile gotówki należy trzymać na koncie bankowym?

Najpierw wypisz wszystkie swoje miesięczne wydatki. Następnie określ jakim przychodem będziesz dysponował. Jeśli już wiemy jaka suma pozostanie wolna w naszym budżecie, należy zadecydować jaką część środków przeznaczyć na wpłatę na konto a jaką trzymać w domu. Nigdy nie powinna być to większość niezależnie od tego jaką opcję wybierzemy.

Dobrym pomysłem jest również oddzielenie funduszu awaryjnego od reszty oszczędności.
Każda osoba ma inne potrzeby, jeśli chodzi o finanse osobiste. Ważne jest, aby najpierw zrozumieć, czym one są, a następnie znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pasuje do ich sytuacji.

Powody, dla których powinieneś mieć dużą ilość gotówki na koncie bankowym

Oto najważniejsze plusy:

  • Dzięki temu możesz pokryć nieoczekiwane wydatki
  • W przypadku, gdy musisz dokonać dużego zakupu masz środki do szybkiej transakcji
  • Masz poduszkę na wypadek utraty pracy lub nagłego wypadku
  • Aby uniknąć pobierania opłat za debet i kartę kredytową
  • Aby móc zarabiać odsetki od swoich pieniędzy

Mówiąc prościej, im więcej gotówki masz na swoim koncie bankowym, tym rzadziej będziesz narażony na wysokie odsetki i prowizje od kredytów. Istnieje również wiele innych korzyści z posiadania wyższego salda gotówkowego. Posiadanie dodatkowej gotówki jest zawsze pomocne w sytuacji awaryjnej, która pojawia się bez ostrzeżenia, i jeśli ktoś ma wystarczająco dużo oszczędności, nigdy nie powinien się martwić. Posiadanie wystarczającej ilości gotówki, aby przetrwać bez pracy, to kolejny świetny sposób na zapewnienie, że życie nie zamieni się w koszmar z powodu braku funduszy.

Dlaczego warto mieć pod ręką niewielką ilość gotówki?

Wiele osób decyduje się na trzymanie sporej ilości gotówki na koncie bankowym na wypadek sytuacji awaryjnych. To może być dobry pomysł, ponieważ daje ci poduszkę, na której możesz się oprzeć, jeśli jej potrzebujesz. Ponadto posiadanie gotówki pod ręką może pomóc w uniknięciu opłat za opóźnienia w płatnościach rachunków lub innych kar. Musisz jednak upewnić się, że nie masz zbyt mało gotówki na swoim koncie, ponieważ może to prowadzić do dalszych problemów. Na przykład, jeśli Twoje saldo jest niskie, a bank chce pobrać z Twojego konta więcej pieniędzy niż jest dostępne (z powodu niewystarczających środków), możesz skończyć z opłatami za debet. Co więcej, wypłacanie pieniędzy z bankomatu może również skutkować opłatą za debet.

Pamiętaj jednak, że posiadanie dużej sumy gotówki może również skłonić Cię do wydania więcej niż powinieneś – czy to przez impulsowe kupowanie ubrań, biżuterii, jedzenia w restauracji – czy robienie innych zakupów, które nie są naprawdę konieczne.

Sposoby przechowywania nadmiaru gotówki

Pilnie oszczędzałeś pieniądze, a teraz masz więcej gotówki i nie wiesz, co z nią zrobić. W jaki sposób możesz przechowywać nadwyżkę gotówki, aby była łatwo dostępna, ale także przynosiła odsetki? Jedną z opcji jest otwarcie konta oszczędnościowego z wysokim oprocentowaniem. Konta te zwykle oferują stawki znacznie wyższe niż stawki oferowane na kontach osobistych. Inną opcją jest otwarcie rachunku inwestycyjnego, na którym możesz kupować akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, fundusze ETF lub inne papiery wartościowe za nadwyżkę gotówki i uzyskiwać z nich zyski.

Trzecią opcją byłoby kupowanie obligacji państwowych, które obecnie płacą wyższe stawki w okresie zapadalności w porównaniu z rachunkami oszczędnościowymi lub rachunkami inwestycyjnymi, ponieważ są indeksowane inflacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane artykuły

Buty sportowe: jak dbać o nie i przedłużyć ich żywotność?

Każdy miłośnik aktywnego trybu życia wie, że buty sportowe to podstawa wygodnego treningu i codziennej aktywności. Ale czy...

Jak zaplanować remont domu lub mieszkania?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi decyduje się na remont swojego domu lub mieszkania. Jest to czas intensywny, pełen...

Zarządzanie projektem budowlanym: Kompleksowy przewodnik od planowania do realizacji

Zarządzanie projektem budowlanym to proces, który obejmuje planowanie, organizowanie, kontrolowanie i koordynowanie wszystkich aspektów projektu od początku do końca....

Jak wybrać najlepszy bank dla swoich potrzeb?

Jeśli poszukujesz odpowiedniego banku, który spełni Twoje indywidualne potrzeby finansowe, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W dzisiejszych czasach wybór...