IMG_2464 16na9

Zwiedzanie meczetów – praktyczne porady

1780 wizyt
20 lipca 2015

Meczety podobnie jak kościoły – przyciągają. Ma się ochotę do nich wejść i je zwiedzić. Ale czy można? Oczywiście. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasadach. Zanim jednak do nich dojdę, co nieco się o nich dowiedziecie.

Wygląd

Modelowy meczet składa się z dziedzińca (avlu) otoczonego gankiem kolumnowym, oraz sali modlitewnej. Po środku avlu powinna znajdować się fontanna ablucyjnaW niektórych meczetach znajduje się ona w sali modlitewnej, bądź umieszczana jest na zewnętrznych ścianach meczetu. Może to być spowodowane potrzebą zamknięcia oryginalnej zabytkowej fontanny, aby uchronić ją przed nadmiernym zużyciem. Przed przystąpieniem do modlitwy, muzułmanin musi obmyć rytualnie w bieżącej wodzie: twarz, ręce i stopy.

fontanna

Do sali modlitewnej wchodzi się z dziedzińca, ale często do środka można się dostać bezpośrednio z zewnątrz, przez boczny portal. Sala jest sklepiona kopułą i przeważnie tylko w najstarszych meczetach znajduje się nad nią płaski strop. Przy jednej ze ścian w sali głównej znajduje się mihrab, nisza  z łukowym sklepieniem, wskazująca kible, czyli kierunek modlitwy, wyznaczony w Koranie przez Mahometa. Modły nie są ważne, jeśli wierny nie skierował ich w stronę Mekki. Obok mihrabu, stoi mimbar, rodzaj kazalnicy wykonanej z drewna lub marmuru, często pięknie zdobionej. Na lewo od mihrabu może stać niewielka katedra, czasami w postaci większego zdobionego krzesła. Jest to kürsü, an którym siedzi imam czytający i wyjaśniający ludziom słowa Koranu. Imam prowadzi również modlitwę, w piątki głosi kazania z mimbaru, a w pozostałe dni służy mu do tego kürsü. W większych meczetach znajduje się jeszcze wywyższenie, stojące na kolumnach podium (mahfili). W razie wyjątkowo licznego zgromadzenia wiernych muezin przekazuje z niego ruchy i słowa imama (obecnie przekazuje się tylko ruchy, ponieważ wnętrze jest nagłośnione).

Dla kobiet jest wydzielone specjalne miejsce do modlitwy. Może się ono znajdować nad salą główną (balkonik), do którego prowadzą oddzielne schody.

Przy meczecie wznosi się co najmniej jeden minaret. Z tej smukłej wysokiej wieży, muezin wzywa wiernych, co najmniej 5 razy dziennie do modlitwy, stojąc na specjalnym balkoniku (şerefe). Obecnie struny głosowe muezina zastępuje sprzęt hi-fi.

IMG_2466

na www

IMG_2464

Zasady

Podczas zwiedzania wnętrza, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Do meczetu nie wchodzi się w obuwiu. Zostawia się go na zewnątrz, przed dywanem, albo kładzie na przeznaczonych do tego pułkach przed wejściem, bądź w środku.

2. Trzeba przykryć w całości nogi i ramiona. Kobiety dodatkowo przykrywają głowy. Jeśli nie posiadamy takiego nakrycia, możemy skorzystać z tego które jest tam oferowane. Wiszących na wieszaku bądź leżących na półce.

3. Jak w każdej świątyni, należy zachować ciszę.

4. W miarę możliwości, fotografować z ukrycia.

5. Nie jest wskazane a w niektórych meczetach wręcz zabronione, wchodzenie do sali podczas modlitw, które odbywają się pięć razy dziennie i trwają po ok.30- 45 minut.

6. Przy wyjściu można złożyć datek. W specjalnej budce lub na ręce wpatrującego się w turystę opiekuna meczetu.

Jest to dla nas coś orientalnego i będąc w kraju muzułmańskim, myślę, że nie musicie się krępować i możecie spokojnie zajrzeć, do jakże przyciągającego uwagę budynku modlitw, tj. meczetu.

IMG_2482

 Na specjalnych półkach znajdują się również księgi, które można wypożyczyć w trakcie modlitwy.

 • http://annakobieta.blog.onet.pl/ Anna “Świat Według Kobiet” Blo

  Architektura i kolorystyka piękna co do kultury, to cóż mogę powiedzieć zapewne trzeba się tam urodzić, by to rozumieć i przestrzegać bez buntu. Religia zaś jest mi odległa, bo jestem ateistką :) Lubię jednak czytać twojego bloga, bo przekazujesz tu obraz widziany oczami zwykłego człowieka, a możesz nimi zajrzeć dalej niż zwykły turysta. A skoro możesz zajrzeć dalej i głębiej, to możesz pokazać nam to czego jako turyści nigdy nie będziemy mieli szansy zobaczyć

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Bardzo dziękuję. Muszę ci powiedzieć, że również jestem ateistką. Więc nic w tym temacie nie muszę ci pisać, napewno się zrozumiemy :))
   Natomiast chętnie poznaję inną kulturę tak mocno przesiąkniętą swoją religią, podchodząc do tego z dystansem. Poznawanie świata i możliwość dzielenia się nim to komfort naszych czasów. I będę się starać robić to jak najlepiej :)

   • http://annakobieta.blog.onet.pl/ Anna “Świat Według Kobiet” Blo

    Jak to mówią ….no raczej… :) Bardzo fajny blog. Z tego co zrozumiałam wyjechałaś z rodziną. Ciekawa jestem czy wyjechaliście na stałe czy tylko np na okres jakiegoś kontraktu związanego z pracą. Ciekawa też jestem czy żyje się tam spokojnie, czy możesz poruszać sie bez obaw o swoje życie. Nigdy nie byłam za granicą. Turcja w pierwszym odruchu kojarzy mi się z kurortami w których Europa (i nietylko ) odpoczywa, słabą pozycją kobiet i islamem.
    Trochę mam obaw o ten kraj, bo po tych aktach terrorystycznych turystyka ponoć pada, a to chyba jeden z najważniejszych dochodów tego kraju

    • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

     Wyjechaliśmy na określony czas. Ze względu m.in. na tak dużą różnicę kulturową nie wyobrażam sobie tutaj mieszkać na stałe, mimo całego „piękna kurortowego”, jak to można spłycić, oferuje. Jeśli chodzi o wyjazdy, to raczej Tunezja cierpi. Nie ma się co dziwić.
     Choć Turcja w ostatnim tygodniu może budzić obawy ze względu na to co się dzieje przy granicy z Syrią. Proponuję zawsze zapoznać się z informacjami z MSZ, które regiony są „bezpieczne” a do których nie powinno się jeździć. My mieszkając w Izmirze żyjemy sobie spokojnie. Zachód kraju jest powiedziałabym przesiąknięty Europą więc do wielu rzeczy podchodzi się tutaj inaczej. Można chodzić w bluzkach na ramiączkach itd. Ale zawsze trzeba mieć jednak na uwadze, że to kraj muzułmański. W hotelach to już w ogóle pełen luz. Polecam wczasy w tym kraju bo okolice i morze są naprawdę piękne. I ciepłe.
     A na wchód kraju nie ma co się wybierać i kusić losu.

 • http://www.7hillz.pl Krzysiek Dąbrowski

  Ciekawy wpis:) Jak będziesz robić galerię to wrzuć jeszcze jakieś zdjęcia z zewnątrz please:)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Oczywiście. Ale już teraz możesz go zobaczyć w moim filmiku o meczecie który znajduje się we wpisie „Parę słów o Ramadanie”.

 • Eselka zdanie-mlodej

  Meczety to piękne budynki co z resztą widać na zdjęciach :D

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Coś czuję, że na fun pagu będę musiała zrobić jakąś ich galerię :))

 • http://antyterrorystka.blogspot.com/ Matka Antyterrorystka

  Ale pięknie. Nie miałam jeszcze okazji zwiedzać meczetu. Porady z pewnością się przydadzą jeśli będę się wybierać :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Chodzi po prostu o uszanowanie ich religii. Zapomniałam dodać we wpisie, że w meczetach są kamery. Za brak narzutki na ramiona nas nikt nie będzie ścigał, ale trzeba się zachowywać ;)

 • http://nevena.pl Nevena

  Przypomniałaś mi dobre czasy, kiedy podróżowałam po Turcji:)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Domyślam się, że ci się podobało :)) Dużo udało Ci się zwiedzić?

 • Ania

  Moje spostrzeżenia- wow. Ale tam pięknie…

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Zazwyczaj nie są duże ale rozmieszczone są z dużą częstotliwością. Tak więc można powiedzieć, że na każdym „osiedlu” mają swój. Jest więc co porównywać – a dla nich jest gdzie się modlić ;)

 • http://buster.pw/ Buster

  Fajnie, że przybliżasz nam ten tajemniczy, często mroczny w wyobrażeniach świat. Kolorystyka i kunszt tych mozaik i zdobień robią wielkie wrażenie, orient jak z baśni :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Proszę :)) Robię to z przyjemnością. A jeśli jest jeszcze coś o czym nie pisałam (w związku z ich zwyczajami, kulturą) a chcielibyście coś się o tym dowiedzieć, to dajcie znać. Zrobię dokumentację i o tym napiszę :)

 • Łuki

  Dziewczyna jest hipnotyzująca.

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Jest. :)) Szkoda, że nie miałam porządnego aparatu tylko małpeczkę. Ale z drugiej strony wtedy nie zrobiłabym tego tak dyskretnie.

 • http://jakchcemy.pl/ tomekq | jakchcemy.pl

  Chciałbym :)
  Czeka na naszej liście życzeń :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Na naszej jest błękitny meczet, ale już niebawem ;)). Obserwując rytuały innych kultur można się wiele nauczyć. Gdy zwiedzałam akurat powyższy meczet, jego opiekun (najprawdopodobniej ponieważ posiadał klucze) po zwiedzeniu „części ogólnej”, prowadzając mnie do strefy dla kobiet, poprosił abym szła wolno. Prawie stałam w miejscu grzecznie idąc za nim ale jak wolno to wolno ;). To w końcu dla nich święte miejsce. I trzeba o tym pamiętać.

 • Anna Sakowicz

  Wnętrza piękne.

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Mi też się podobają. Każdy meczet jest inny, a uroku dodają im nie tylko te żyrandole, mozaiki ale czerwone dywany.

   • Anna Sakowicz

    Gra kolorów jest niezwykła.

    • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

     To jak się podobało to wrzuć tutaj datek ;)

     • Anna Sakowicz

      Ha, ha :) Wrzucam. :)

     • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

      To akurat też z tego meczetu. Datek przyjęty :)