spectrum-wallpaper2

Fotograficzne rozterki

807 wizyt
29 marca 2015

Przyszła wiosna, z aparatem czas ruszyć w świat.

Dziś będzie „pytająco”. Jaki rodzaj fotografii podoba Wam się najbardziej? Co przyciąga Wasz wzrok, na jaką wystawę byście poszli? Jest  wiele typów fotografii i każdy ma coś w sobie wyjątkowego. Można je podzielić ze względu na miejsce (plenerowa, studyjna, wewnątrz budynku), na przeznaczenie wykonanych fotografii (użytkowa, artystyczna), prasową, mody, ślubna, reportażowa, naukowa, kosmiczna,dziecięca, reklamowa i wiele innych.

A w jakim stopniu i od kiedy dziecko może uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie? To oczywiście zależy od tego w jakiej roli ma w tym wszystkim się znaleźć. Jako model, oczywiście może już od pierwszego dnia życia. Należy jedynie pamiętać, aby nie błyskać takiemu maluchowi po oczach lampą błyskową. To niby oczywista uwaga, ale patrząc na niektóre sytuacje, wydaje mi się, że zaznaczyć to trzeba. A kiedy dziecko może stać się fotografem?  Oczywiście zależy to od jego wrażliwości i cierpliwości. Nie chcielibyśmy bowiem, żeby jakikolwiek nasz aparat stał się historią. Jeśli tak się stanie, to tylko ze względu na nasze potrzeby. A nie z powodu roztrzaskanego ekranu itp.

Tak więc dobrym pytaniem jest:

Kiedy dziecko może dostać swoją pierwszą małpeczkę?

I nie mówię tutaj o maskotce pewnego puchatego zwierza, tylko o małym aparacie kompaktowym, na który się tak mówi. Rodzice dla których fotografia jest ważnym elementem życia, mają nadzieję, że dziecko nie tyle tak samo to pokocha, co nie będzie przeszkadzać. Gdy próbuje się ustawić ten jeden wyjątkowy, najważniejszy kadr. Tak więc gdy dziecko jest małe i absorbujące, robi się zdjęcia „z doskoku”. Tak jak ja. Ale gdy już staje się coraz większe, nie koniecznie muszę mu tłumaczyć różnicę między moją lustrzanką a jego kompaktem ale… no właśnie. Jego aparatem? Kiedy mogę mu go dać?

Niestety Maciejkowi, jeszcze nie prędko. Dziecko nie ma jeszcze 3 lat przecież. I nie będzie partnerem w wyprawach foto. Gdy my chcemy robić zdjęcie, on może kopać, sadzić (po swojemu) kwiatki, bawić się samochodami i w świat dżungli który trzeba mu stworzyć, gdy my będziemy fotografować te kwiatki.

Tak, rodzic fotograf to fucha na dwóch etatach jednocześnie. Tu uciekające światło, a tu uciekające dziecko.

Może 5 latek już się skupi? Jak wam się wydaje? To jeszcze ponad dwa lata…

Dwa lata później

„Tato, mamo chcę być piłkarzem!”

Tak więc z fotografii krajobrazowej zmieniasz specjalność na fotografię sportową.  I reportażową zarazem.

Jest mnóstwa piękna do uchwycenia w około nas. Fajnie by było  móc sobie wyjść na kilkanaście godzin w ten świat, z aparatem w ręku. I jak rybak wrócić do domu z pełną siecią/ kartą skarbów.

Wspominajki INSTAGRAMOWE

IMG_20140606_201050 IMG_20140606_201654 IMG_20140606_202537 IMG_20140610_123454 IMG_20140628_173526 IMG_20140807_204629 IMG_20141113_000250 IMG_20140610_122104 IMG_20140531_181440 IMG_20140615_201057

 

 • ula brzydula

  Ja chyba najbardziej lubię oglądać na zdjęciach ludzi… przy codziennych czynnościach, na zdjęciach z zaskoczenia….takie niepozowane. Lubię też zdjęcia zwierząt… Psów i kotów szczególnie ;-)

 • mała-myśl

  Ja najbardziej lubię fotografować krajobrazy, przyrodę. Chociaż oglądać lubię różnego typu zdjęcia. Twoje są piękne :) Pozdrawiam.

 • Matka Kubiczkowa

  Zdjęcia są dla mnie najmagiczniejszym z wynalazków ludzkości! Uwielbiam chwile złapane na zawsze w obiektywie. Moim marzeniem jest mieć dobry aparat i sama w ogóle zdolność robienia przepięknych zdjęć. Twoje zdjęcia są magiczne!

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   dziękuję :)

 • Anna Sakowicz

  Siedzę i przeglądam Twoje fotki, bo jak ma być kalendarz, to muszę popatrzeć, co i jak. I naprawdę jestem pod wrażeniem. Bardzo ładne zdjęcia. :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Czyli do następnej książki ja ci robię zdjęcie? :)

   • Anna Sakowicz

    Może poczekajmy, aż ją napiszę. :) :) Bo w tej chwili jestem dopiero w połowie. :)

    • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

     Już w połowie. jedna za drugą :) gratuluję i czekamy.

     • Anna Sakowicz

      Coś trzeba robić pomiędzy jednym a drugim zleceniem. A patrzenie w sufit nie wychodzi mi dobrze. :)

     • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

      Bo jeszcze najdzie cię ochota go pomalować i dopiero będzie kłopot ;)

     • Anna Sakowicz

      O, nie! Żadnego malowania i żadnych remontów! :)

 • http://www.patita.pl/ patita

  piękne ujęcia. Sama mam bzika na punkcie zdjęć, kocham fotografię. pozdrawiam

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Ja również. To jedna z moich trzech największych pasji.

 • http://www.befamily.pl Be Family

  Zakochałam się w tych zdjęciach: mogę oglądać i oglądać!

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Otwarte 7 dni w tygodniu 24h na dobę. Zapraszam :))

 • Katarzyna Makarenko

  Piękne zdjęcia :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Dziękuję. Wiosna przyszła więc sezon fotograficzny uznaję za rozpoczęty :) Niedługo będą kolejne

 • Ania

  Ojejku wystraszyłam się, że może prawdziwą małpkę. :)Niestety bywają rodzice, którzy spełniają zachcianki bez namysłu. Na szczęście okazał się to aparat :) Piękne zdjęcia!
  Dziękuję za odwiedziny na konwenanse.blog.pl, bardzo mądry komentarz i zapraszam ponownie!