wallpaper-de-delfines-Wallpaper-Delfines

Dwugłowy delfin?

1344 wizyt
12 sierpnia 2014

Dziś miało być turystycznie ale stwierdziłam, że  wpis o Hierapolis może zaczekać, bo newsy z „miasta” aktualnie wzbudziły moje spore zainteresowanie. I chciałam się nimi z wami podzielić.

Podobno,powołując się na onet, w Izmirze morze wyrzuciło na brzeg dwugłowego delfina. Mając na uwadze mój sentyment do delfinków – po ostatnim od nich całusie… (dla przypomnienia link:  http://maciejko.eu/2014/06/byl-calus-od-delfina ), nie przejdę a raczej nie przepłynę obok żadnego obojętnie.

Gdybyście wybierali się np. do Marmaris, też macie tam taką okazję.

Delfinaria Dolphin Park są położone kilka kilometrów od centrum Marmaris i Icmeler w naturalnym środowisku, w zatoce. W tym miejscu nie ma pokazów skakania z delfinami, główny nacisk jest położony na możliwości spotkań z delfinami, zarówno dla niemowlaków, jak też osób dorosłych, w tym marzących o spędzeniu całego dnia z delfinem. Idąc spacerkiem po plaży natrafimy na oddzielone „naturalne delfinarium”. Oczywiście za odpowiednią opłatą możemy pluskać się z nimi nawet cały dzień. Ponoć jest to pierwsze delfinarium morskie unoszące się na wodzie. Delfiny trzymane są w ich naturalnym środowisku co korzystnie wpływa na wysyłanie przez nie fal dźwiękowych, umożliwiając pełniejsze wykorzystanie ich w terapii.

Delfinarium znajduje się również w miejscowości ANTALYA. Mieści się w odległości ok. 20 km od samego centrum. Zamieszkują je dwa delfiny Zeus i Babe oraz morskie wydry: Pasha, Mavi i Kiwi. W delfinarium możliwe jest zarówno podziwianie pokazów morskich zwierząt, jak również pływanie z delfinami i delfinoterapia. Pokazy odbywają się codziennie i trwaja ok 60-70 minut (40 minut pokaz delfinów, 25 minut pokaz fok). Po zakończeniu pokazów jest możliwość pływania z delfinami wg. wcześniej ustalonej kolejności. 

Delfiny od zawsze wzbudzają sympatię i podziw. Ich inteligencja zadziwia. Ich język składa się z pisków, mlasków i skrzypienia. Używają trzech zakresów częstotliwości, łącznie z ultradźwiękami, których nie słyszy ludzkie ucho. Język tych ssaków ma dość skomplikowaną strukturę. Młode delfiny uczą się jej podobnie jak ludzkie dzieci. W mowie delfinów odkryto nawet coś na kształt imion, czego nie wykazano u żadnego innego ssaka oprócz człowieka. – Są żywe, są świadome swego otoczenia i mają emocje. Jeśli tak brzmi definicja osoby, to delfiny się w nią wpisują – mówi filozof Thomas White z kalifornijskiego Uniwersytetu Loyola Marymount.

U delfinów, jak i czasem u innych zwierząt i u człowieka, zdarzają się przypadki urodzenia bliźniąt  syjamskich.  Takiego właśnie delfina morze wyrzuciło na brzeg. Ciekawe czy po sekcji zwłok, opublikowane zostaną informacje o przyczynie jego zgonu. Czy … nazwijmy to defektem …  defekt ten przyczynił się do jego szybkiej śmierci? Jak długo takie zdeformowane zwierzęta są w stanie wytrzymać w naturze?

Co o tym sądzicie?

Poniżej artykuł na który się powołuję:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/turcja-morze-wyrzucilo-cialo-dwuglowego-delfina/xffgs

fb6b8d02c6b71e94e03d389bc6b6c442

 • http://www.grafitowy.net/ grafitowy

  ja do tej pory delfiny widziałem tylko w Animal Planet. ;) Ciekawe czy to pomyłka genetyczna czy wskutek jakiś zanieczyszczeń. Szkoda zwierzaka.

 • alicja

  Widziałam delfiny z bliska w delfinarium w Hiszpani i one naprawdę są przeurocze. Szkoda tego dwugłowego i jak widać, nie tylko u ludzi zdarzają się bliżniaki syjamskie, ale w naturze to one większych szans nie mają..

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Tego ocenili na rok. To też długo z jednej strony…jako maluch dał radę.

 • Anna Sakowicz

  Też jestem ciekawa, czy pojawi się jakaś informacja. A w delfinarium nigdy nie byłam,, co mam nadzieję kiedyś nadrobić. :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Pewnie się nie pojawi ale będę szukać. Nie wiem czy takie dane mogą być upubliczniane ale prasa jeśli nie dostanie „kuszących” czyli sensacyjnych zdjęc, nie uzna tego za atrakcyjne. Może w dziale „nauka” coś napiszą.

   • Anna Sakowicz

    Niestety, sensacja jest pożywką dla prasy.

 • ula brzydula

  O kurcze. Ciekawe. Pewnie miał taki delfin syjamski gorszą odporność… Nie mam pojęcia…