2.Pamukkale-Travertine-Pools

All About Turkey: Hierapolis – Pamukkale

3258 wizyt
16 sierpnia 2014

Drodzy czytelnicy bloga,

na wstępie dzisiejszego listu:

2014-08-16-20-04-34

…mała autopromocja mojej małej osoby. Która chyba ostatnio znów urosła. Rosnę z każdym dniem. Jednak jeszcze jestem zbyt malutki aby wszystko dostrzec i czasem tata musi mnie wysoko podnosić. Prawdopodobnie jestem też coraz cięży, więc serdecznie mu tego współczuję. Ale nie odbiorę sobie tej przyjemności spojrzenia na wszystko z góry, więc jeszcze troszkę pocierpi.

Mam nadzieję, że wasze wakacje też są takie fajne jak moje. Dzisiaj chcielibyśmy wam opowiedzieć o dwóch miejscach. Są one sobą połączone. Słyszeliście może o HIERAPOLIS PAMUKKALE?

O tej drugiej miejscowości chyba tak, bo mamusia zamieściła już kilka zdjęć w przedostatnim wpisie. To dziś ja opowiem Wam, niczym baśń na dobranoc  o pewnym miejscu, które przed setki laty było wyśnioną krainą dla nielicznych. Dlaczego dla nielicznych? Tutaj was mam: ponieważ jest daleko od jakiegokolwiek portu,  a więc nie zawsze chciało się komuś wędrować wgłąb kraju akurat tam.

2014-08-16-20-24-44

 

Aby przybliżyć Wam jeszcze bardziej to miejsce, zacznę od tłumaczenia słowa PAMUKKALE. Oznacza ono „zamek z bawełny”.  Woda płynąca ze źródeł wzgórza, na którym powstało starożytne HIERAPOLIS, bogata jest w wapień.  Minerał osadza się na zboczu tworząc kaskadowe nacieki zwane tarasami lub po prostu basenami.

Wyobraźcie sobie więc moją radość. Dwulatek mogący do woli pluskać się w wodzie i bawiący się kamieniami. Uwielbiam kamienie, więc uważajcie na szyby w razie czego. Rzuty za „dziesięć” też ćwiczę…

2014-08-15-22-34-05

 

Kilka zdjęć z tego miejsca dla przypomnienia, możecie zobaczyć tutaj:

http://maciejko.eu/2014/08/tam-gdzie-pragnie-sie-wrocic/

2014-08-16-20-36-51

 

Jadąc tam nie wiedzieliśmy ile tak naprawdę na to trzeba poświęć czasu. Na zwiedzenie tych dwóch miejsc. Dziś, możemy się z wami tym podzielić. W zupełności wystarczy pół dnia, bądź troszeczkę więcej jeśli chcemy popływać w basenie Kleopatry i dumać nad każdym jakże uroczym przecież kamieniem i tak jak ja pluskać się w wodzie, która ma ponoć zbawienny wpływ. Mówią, że na bóle reumatyczne, astmę i schorzenia skóry. Nie wiem, bowiem nic z powyższych mi nie dolega. Po chodzeniu w niej – też, więc uważam test za zdany.

Gdybyście mieli sobie wyobrazić to miejsce, to zamknijcie oczy a ja wam o nim opowiem. Albo nie. Nie zamykajcie, bo niby jak  to przeczytacie.

Pamukkale leży 19 km na północ od Denizili, w bok od głównej drogi z Aydin. Gdy znajdujemy się od jego strony, mówimy że wchodzimy od dołu. Bo faktycznie tak jest. Omijamy wapienną kaskadę wyżej przedstawioną i dochodzimy do połączenia tego uroczego miejsca z ruinami miasta. Trochę was rozczaruję. Te baseny są sztuczne, bowiem prawdziwe, które pokazywane są na wszystkich plakatach reklamujących Pamukkale, zostały wyłączone z użytku. Powodem wyłączenia była duża ilość turystów, którzy ponoć niszczyli to zabytkowe miejsce. Szczerze mówiąc, widziałem tam ochroniarzy. Gdyby do tego dodać barierki i napis: DUR (stop), mogliby(śmy) chociaż je popodziwiać. A byłoby co, ponieważ prawdziwe baseny były o wiele większe i spływały z gór. Dziś można przejść tylko obok nich spoglądając na wyschnięte…powiedzmy korytka. To jeden  minus tego miejsca.

2014-08-16-21-39-18

Tak więc gdy przejdziemy przez sztuczne baseny, dochodzimy do basenu Kleopatry. Nie wiadomo czy ona tam pływała w ogóle, ale taką nazwę przyjęto. Kąpiel w nim jest dodatkowo płatna. Nie dodałem, że wstęp tutaj jest płatny. Jest to kwota 25 lirów za osobę. W wersji podstawowej. Plus kilka lirów za basen Kleopatry jeśli ktoś się chce popluskać i dodatkowa opłata za wejście do muzeum. Przy basenie można coś zjeść i kupić sobie coś na pamiątkę.

2014-08-16-21-18-28

Następnie naszym oczom ukazują się ruiny rzymskiego teatru. Powstał on w II w. n.e. Poniżej teatru można usłyszeć szmer wody, wydobywający się z małej jaskini, słynącej z wydzielającego trujące opary źródła Plutonium.

CIEKAWOSTKA: Ponieważ gaz miał największe stężenie poniżej kolan, doprowadzone do jaskini przez kapłanów zwierzęta: natychmiast padały. Podczas gdy ku powszechnemu zdziwieniu, opiekunowie wychodzili cali. W ten sposób zyskiwali sobie u mieszkańców posłuch i szacunek. Kapłani byli tez specjalnie szkoleni w długim wstrzymywaniu oddechu. W razie gdyby dosłownie i w przenośni: powinęła im się noga. Dziś Plutonium podziwiać można przez kraty, bowiem po tragicznych wydarzeniach (kilku turystów straciło życie), dostęp do jaskini został zamknięty.

Aby was nie zanudzać nazwami i historiami, których możecie nie zapamiętać, załączam jeszcze kilka zdjęć.

Po jednej stronie ulicy (specjalnie stworzonej by przewozić turystów z jednej strony na drugą), znajdują się kolejne baseny. Przygotowane dla turystów. A z drugiej strony ulicy znajdują się ruiny HIERAPOLIS.

2014-08-16-21-37-18

 

2014-08-16-21-41-23

2014-08-16-21-16-38 2014-08-16-21-17-52

2014-08-16-21-19-33

2014-08-16-21-22-11 2014-08-16-21-29-20 2014-08-16-21-31-46

 

Jeśli brakuje wam jakichś informacji o tym miejscu – dajcie znać. Z przyjemnością dopowiemy … niedopowiedziane.

Do usłyszenia,

MACIEJKO

 

 • http://travelingrockhopper.com Traveling Rockhopper

  Pamukkale robią wrażenie i są ciągle na mojej liście!

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Polecam bardzo. A tutaj jest jeszcze kilka zdjęć:

   http://maciejko.eu/2014/08/tam-gdzie-pragnie-sie-wrocic/

   • http://travelingrockhopper.com Traveling Rockhopper

    Dobre kilka lat temu wybraliśmy się na całkowite zaćmienie Słońca do Turcji, udało się conieco też zwiedzić, ale to miejsce musieliśmy zostawić na następny raz ;)

    • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

     Kiedy człowiek choć raz wyruszy w dłuższą podróż po świecie, odległości bardzo się skracają. I taka wyprawa, to już nie jest takie wielkie wyzwanie :).

 • http://www.aldonakmiec.com Aldona Kmiec Photography

  Turcja wyglada w waszych oczach przepieknie. Tyle szczegolow i dobre zdjecia. POzdrawiam serdecznie z Australii. Aldona x

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Dziękujemy :)

 • http://www.uglywriter.blog.pl/ uglywriter

  Ciekawie się o tych miejscach czyt w piątek rano przed praca.Pozdrawiam :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Na szczęście w piątek :))

 • http://mrkpassion.pl/ Kamil Macher Mr K.

  Rewelacja!

 • alicja

  I poczułam się jakbym tam była i jakbym też się w tych źródłach moczyła. Cudny wpis i świetnie piszesz, że o znakomitych fotografiach nie wspomnę :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   :)))) Turcja jest duża więc jeszcze sporo Wam pokażę przez te 2 lata. POSTARAM SIĘ :))). Dziękuję i zapraszam.

 • Anna Sakowicz

  Najpierw muszę ochłonąć po tych widokach, zanim wpadnę na to, czy mogę o coś dopytać.
  Normalnie tylko zazdrościć widoków.

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Już wiem co mogę dodać. Od strony „kuchni” czyli hotelowej… W hotelach w Pamukkale, łazienki wyposażone są w dodatkowy kran z wodą termalną. Mega gorącą i zbawienną :)

 • ula brzydula

  Dziękuję Maciejko za pozdrowienia :)

  Cudne fotki!

 • Morgana

  Witaj :)
  Jestem z rewizytą i bardzo mi się tutaj podoba ;)
  Niesamowite miejsca, fotografie, warto by tam być :)
  Pozdrawiam mile :)

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   :))))) zapraszam częściej

 • 23madziaa .

  Niesamowite miejsce.. Fotografie sprawiają, że można wczuć się w ten klimat.. ;)
  Pozdrawiam.
  mała-myśl

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   W takim razie cieszę się, że mi się udało :)