20140624_103558B

Omega 3, niacyna i kobalamina!

635 wizyt
24 czerwca 2014

Czyli co w wodach piszczy. W morzu… a może… Tak dokładnie nie piszczy, ale zawiera bardzo ważne składniki odżywcze dla człowieka.

Tak więc dzisiejszy spacer zaowocował wgłębieniem się w skład owoców morza. I nie tylko owoców, bo uwzględniając kwasy omega 3 mam tutaj na myśli również ryby.

Ale dziś skupimy się na jednym. I aby dojść do tych małż, które mam na myśli i którymi uwielbia zajadać się Maciejko, warto przyjrzeć się wcześniej pracy rybaków. Od razu zaznaczę, że robiąc zdjęcia nigdy nie poprawiam rekwizytów.  Wszystkie elementy na fotografiach są ułożone naturalnie. I tak je zatrzymuje w kadrze. To uwaga do poniższych lin. Jest kilka teorii co można z nimi zrobić. Przycumować łódkę albo się … potknąć jak się patrzy na pozostałe łódki a nie pod nogi. A filtr głównego zdjęcia do wpisu to tylko szkło od moich okularów. Telefon plus okulary. Czego chcieć więcej.

Gdy tak spacerowaliśmy, poczęstowano nas miętą, pozwolono obserwować przygotowania do jutrzejszego połowu. Tj, czyszczenie łodzi,  wyjmowanie z sieci wszelakich glizd, dżdżownic i robaków, solenie ich itd. Ich łodzie nie są duże. Zaopatrzone w to co trzeba. Sprzęt i herbatę turecką i piwo (po robocie). Na prawie każdej łodzi powiewa flaga.

IMG_20140624_144308

dziewiec

dziesiec

20140624_110614B

 

200

Jutro gdy pierwszy meczet rozbrzmi swoimi śpiewami o wschodzie słońca, dzielni tureccy rybacy wyruszą na połów. A ja przekręcę się na drugi bok i pomyślę: Czy oni muszą tak wyć o 4.15  rano?

Dlatego tym bardziej doceniam ich pracę. Szczególnie widząc jak synek z apetytem wcina małże, które wcześniej wyłowili.

Co powinniście jeszcze wiedzieć o małżach?

uGNrcp5Ha9hyLbAX9X

Bogate są w niacynę, czyli witaminę PP, oraz kobalaminę. Czyli witaminę B12. Która odgrywa istotną rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek.
Oczywiście nie brakuje im witaminy A i D oraz wapnia.  Z innych pierwiastków wchodzących w skład owoców morza można wymienić także cynk, jod, żelazo, magnez, selen czy fluor.
Zawarty w małżach tłuszcz pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Do tego są one niskokaloryczne, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko pojawienia się nowotworów.

Zastosowanie
Małże możemy gotować na parze, opiekać i dusić. Mięso doskonale sprawdza w zupach z owocami morza, sałatkach i sosach. Można je marynować w octowej zalewie. Wzbogacają potrawy z innymi owocami morza.
Występowanie
Zamieszkują wody słone i słodkie na całej kuli ziemskiej.
Cechy charakterystyczne
Małże, to mięczaki charakteryzujące się dwubocznie spłaszczonym ciałem. Ciało to zbudowane jest z worka trzewiowego oraz nogi, nie ma u nich głowy. Sam worek trzewiowy pokryty jest dwoma bocznymi płatami płaszcza wytwarzającymi podwójnie złożoną muszlę połączoną więzadłem lub zamkiem. Muszle są bardzo różnej wielkości, od kilku milimetrów do ponad metra. Cechą typową dla małż jest wytwarzanie pereł.
Elementy kulinarne
Elementem wykorzystywanym w gastronomi jest mięso z wnętrza muszli. Mięso to może mieć barwę żółtą, czerwoną lub pomarańczową.
Jak to jeść
Przed ugotowaniem należy je dokładnie umyć z drobnych wodorostów i innych skorupiaków, które mogą przylegać do skorupy. Gotuje się je bez użycia wody (same wydzielają słonawy i bardzo smaczny sok) nie dłużej niż 2 minuty. Jeżeli po upływie tego czasu muszla się nie otworzy to znak, że skorupiak nie był świeży.
Ciekawostki
Należą do afrodyzjaków. Dlatego poleca się je osobom o niskim libido oraz ludziom starającym się o potomstwo.
A na koniec, z innej beczki: „Piękna i bestia”. Oboje trochę „sfatygowani”, ale cóż. Takie jest życie.
20140624_104818B

 • http://www.tataszymona.blogujacy.pl Tata Szymona

  Ja o małżach wiem jedno – czego by w sobie nie miały to nie byłbym w stanie tego przełknąć. Z owoców morza to ja toleruję ryby (a i to nie wszystkie). Wszelkie inne morskie stwory są dla mnie nieakceptowalne ;).

 • Anna Sakowicz

  Pięknie tam masz i niebo takie niebieskie. :) A małże jakoś chyba nie dla mnie, ale podejrzewam, że nie jadłam dobrze przyrządzonych.

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Ja też nie zawsze mam na nie ochotę. Bardzo smakowały mi za pierwszym razem. Ale warto spróbować.

 • ula brzydula

  Małże mnie nie kręcą :) Ale to musiało być ciekawe przeżycie :)

  PS. Na przyszłe wakacje planuję się wybrać do Turcji, a nóż się spotkamy… :)
  Buziak!

  • http://www.maciejko.eu/ Sylwia P.

   Liczę na to :) . Ania S. ustawiła wysoko poprzeczkę jako przewodnik nad naszym Bałtykiem,ale na pewno sprostam wyzwaniu „oprowadzając” po zachodzie Turcji ;)