bodrum

All About Turkey: BODRUM

1249 wizyt
26 czerwca 2014

Czas na mały relaks. I zwiedzanie … Moja opowieść będzie dzisiaj o BODRUM. 

BODRUM jak większość wie, to słynny kurort na wybrzeżu morza Egejskiego. Witający wielu turystów z Polski, co sprawia, że nawet daleko od domu można poczuć się jak u siebie.

Powiedzmy. Bo „u siebie” fajnie by było mieć piękną plażę i widok z okna na wyspę KOS.

Tak czy inaczej, wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną…jak to leciało w spotach. Tu i tam biedronki też latają.

Latały zapewne też wiele wieków przed naszą erą, gdy to Bodrum zwane wtedy KARIĄ, zasiedlane przed Dorów, był podbijany przez Persów. Krainą tą  rządził Mauzolus. Po jego śmierci, żona jego Artemizja, zatrudniła greckich architektów i rzeźbiarzy, aby wznieśli zmarłemu pomnik-grobowiec. Ich dzieło, nazwane imieniem Mauzolosa, zostało obwołane jednym z Siedmiu Cudów Świata. I niech mi ktoś powie, że żony nie jest najcudowniejsze.

Ostatecznie w 1522 roku Bodrum zostało przyłączone do Imperium Otomańskiego przez Sulejmana Wspaniałego.

Coś co przyciąga uwagę turystów – oczywiście poza plażą  i drinkami – to Zamek Świętego Piotra który zbudowali krzyżowcy. Jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku n.e. Do wzniesienia murów twierdzy użyto kamieni pochodzenia wulkanicznego oraz pozostałości z pobliskiego Mauzoleum. Zamek ten zbudowali Joannici, obawiając się najazdu Turków. A mając na uwadze to, że do zakonu Joannitów należeli rycerze o różnym pochodzeniu, władający wieloma językami, każdej grupie przyznana została jedna wieża obronna. Nad bramami oraz na samych murach rycerze umieścili setki herbów i rzeźbionych reliefów, z których do naszych czasów zachowało się 249 wzorów. Przedstawiają one herby wielkich mistrzów zakonu, dowódców zamku, poszczególnych krajów oraz rycerzy i osób duchownych.

Taka ichniejsza siedziba NATO, ale raczej skupiająca się na religii. Zresztą później, przez wiele wieków Zamek Świętego Piotra służył jak osmańska baza wojskowa. W 1895 roku został przekształcony w więzienie.

W XVI w. Zamek ( i twierdza krzyżowców na wyspie KOS) został zdobyty przez Turków. Po przejęciu Zamku Świętego Piotra znajdująca się na jego terenie kaplica została przekształcona w meczet Sulejmana . Do budynku dobudowano minaret (czyli wieżyczkę), który został zniszczony w 1915 roku, podczas bombardowania przez francuską marynarkę wojenną. Odbudowano go dopiero w 1997 roku.

Dziś jest to MUZEUM. Od 1962 r. jest największą placówką na świecie poświęconą archeologii podwodnej.

Kurorty to nie tylko plaża. Kto oprócz mnie o tym pamięta?

Co was najbardziej „kręci”w podróżach? Albo zwyczajnie: w wakacjach?

Wyruszamy w maleńką trasę, więc kilka dni mnie nie będzie. Po powrocie odpiszę m.in. relacje ze Świątyni Apollina i (prawdopodobnie) spotkania z ciekawymi ssakami…